A legfontosabb kéziszerszámok a fenyőbútor megmunkálásához 1.
Ha szükségünk van néhány ötletre, hogy melyek azok a kéziszerszámok, amelyekkel érdemes elkezdeni a fenyőbútor megmunkálását, a következőkben nagy segítséget fogunk nyújtani. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb tíz kéziszerszámot, amelyekre szinte bármilyen famegmunkáló projekt esetében szükség lehet, hogy megfelelő hatékonysággal dolgozhassunk a műhelyben vagy a munka helyszínén.
Körmös kalapács
Bizonyára mindenki használt már valamilyen kalapácsot az élete során. Bár sok fajta kalapács létezik, amelyeket a lehető legváltozatosabban lehet használni, a legsokoldalúbb ezek közül mégis a köröm kalapács, amine sima, enyhén lekerekített a feje. Válasszunk olyat, amely nem túl nehéz és amit biztonságosan érzünk a kezünkben.
15 centis háromszög vonalzó
A háromszögű vonalzók közül is sok létezik, de nekünk a fenyőbútor megmunkálásához a legjobb az, aminek van egy derékszöge is. Ez ugyanis talán a legegyszerűbb és leggyorsabb eszköze a négyzet alakú vágások kijelölésének, illetve gyorsabb vele bármilyen sarkot és felületet kijelölni a 90 és a két 45 fokos szögének köszönhetően. Tartsunk mindig egy ilyen vonalzót a hátsó zsebünkben vagy a szerszámos táskánkban, amikor épp a fenyőbútorral dolgozunk.
Csiszolópapír
Az utolsó dolog, ami feltétlenül szükséges, ha fenyőbútorral dolgozunk, az a csiszolópapír. Ez nagyon nagy segítséget jelenthet, ha az éleket vagy a felületeket simára kell csiszolni és meg kell tisztítani a munka során.
Biztonsági előírások, ha fenyőbútorral dolgoznánk
A fenyőbútorral való munkálkodás egy élvezetes és biztonságos hobbi vagy hivatás lehet, ha betartjuk a következő alapvető biztonsági szabályokat. Minden szabály esetében józannak kell maradnunk, mert ha nem így teszünk, akkor nagyban növeljük a sérülés kockázatát, ha bizonyos szerszámokkal dolgozunk. A műhely soha nem lehet az a hely, ahol siethetünk, kapkodhatunk vagy, ahol úgy gondolkodhatunk, hogy az adott probléma velünk úgysem történhet meg. Van számos olyan szokás, amit elkövethetünk, azonban ha figyelünk ezekre, akkor a fenyőbútor késítése sokkal bztonságosabb és sokkal élvezetesebb lesz.
1. Mindig viseljünk biztonsági felszerelést
Az első és legfontosabb szabály a fenyőbútor feldolhozása során, hogy mindig megfelelő védőfelszerelést viseljünk. Míg esetenként szükséges a hallásvédő néhány nagyon hangos eszköz esetében, mint például a fleszíni gyalu, addig nagyon fontos tudni, hogy a latex kesztyű is létfontosságú, amikor a lezárásról van szó, mivel máskülönben a vegyi anyagok szétmarhatják a kezünket. Fontos, hogy esetenként a védőszemüvegről sem feledkezzünk meg. Amikor belépünk a műhelybe, ezeket az eszközöket mindig érdemes viselni, hiszen a látásunk elengedhetetlen ahhoz is, hogy a későbbiekben is dolgozhassunk a fenyőbútorokkal.
2. Kerüljük, hogy a figyelmünk elterelődjön
A mindennapi élet egy komoly zavaró tényező lehet, ha a műhelyben dolgozunk a fenyőbútorral. Ha elkalandozik vagy elterelődik a figyelmünk, miközben egy mávelet végrehajtásának a közepén járunk, akkor komoly sérülések is felléphetnek. Nagyon fontos tehát, hogy minden esetben erősen koncentráljunk és ne hagyjuk, hogy bármi eltereljen minket az adott feladatról.
Hogyan határozzuk meg a fabútor minőségét?
Nem nehéz megítélni a fabútorok minőségét, még akkor sem, ha nem vagyunk szakértők. Mindössze annyit kell tennünk, hogy megnézzük az anyagát, a szerkezetét, a lezárás módját és a fabútor elkészítési idejét. Az is segít, ha megismerjük az adott fa tulajdonságait, legfontosabb jellemzőit.
A faforrás
A bútorok különféle faanyagokból készülnek, amelyeket kemény, lágy vagy mesterséges kategóriákb sorolhatunk. A felhasznált faanyag nagymértékben meghatározza, hogy milyen minőségű bútor készül, illetve, hogy az miként fog boldogulni a korral. Általánosságban elmondható, hogy a minőségi bútorok keményfából készülnek, amely faaanyagok olyan lombhullató fák törzséből és ágaiból készülnek, mint a tölgy, a juhar, a mahagóni, a teak, a dió, a cseresznye és a zsír. Ezeket a fákat már levegőn el kezdik szárítani, majd ezután mesterségesen is szárítják, hogy eltávolítsák belőle az összes nedvességet. A tűleveleű fák, mint a fenyő, a vörösfenyő és a cédrus úgynevezett puhafák, amelyek megmunkálása könnyebb, viszont jobban kell róluk gondoskodni, ha azt szeretnénk, hogy sokáig élvezhessük szépségüket. A fenyőbútorok között is lehet találni jó minőségű darabokat, de ezek hajlamosabbak karcolódni és behorpadni, ezért több odafigyelést igényelnek.
A fenyőbútor lezárása
Ha szeretnél órákat tölteni a fenyőbútorod renoválásával, akkor van értelme annak, hogy megmutasd a két kezed munkáját és lezárd a fenyőbútor felületét, mert így megvédheted azt az elkövetkező években. A jó famegmunkálás meglehetősen nagy mértékben képes megnövelni a fenyőbútor minőségi kivitelét és élettartalmét is. A következő módszerekkel igen eredményesen zárhatjuk le a fenyőbútorunkat mi magunk is.
Foltmentes kondicionáló
A fenyőbútorok sokfélék, azonban egy közös bennük: a lucfenyőnek, az erdei fenyőnek és a borovi fenyőnek is hasonlóak az erezetei, ami a lezáráskor esetenként problémát jelenthet, mivel így könnyebben válthat foltossá a végeredmény. Azonban ezt a problémát meg lehet előzni, ha a festés vagy lakkozás előtt a fenyőbútor minden egyes felületét egy kondicionálóval kezeljük, amivel kilehet egyenlíteni a különböző részeket. Egy előkezelés a kondicionálóval tehát sokkal szebb végeredményt nyújthat, akár festjük, akár lakkozzuk kedvenc fenyőbútorunkat.
Géllakkos lezárás
A géllakkozás az elmúlt években igencsak népszerűvé vált a fenyőbútorok lezárásaként. A géllakkot egészen könnyű alkalmazni: egyszerűen vigyük csak fel egy puha ronggyal, várjuk meg a kívánt száradási időt, majd töröljük le a felesleget. Azonban nagyon fontos figyelni arra, hogy az ajánlott mennyiséget ne lépjük túl, illetve, hogy a száradással is az előírt időtartamig várjunk, mert máskülönben foltos lesz a végeredmény, illetve a fenyőbútor színezete is megváltozhat. Éppen ezért érdemes először egy próbafelületen kipróbálni, hogy miként is lehet dolgozni ezzel a technikával.
Tippek a poliuterán lezárás készítéséhez
A poliuteránt széles körben alkalmazzák bútorok lezárása során, mivel ez a leginkább tartós anyag, ugyanakkor mégis könnyedén lehet alkalmazni ezt a fafelületek védelmére. A poliuteránt már be lehet szerezni olajalapú és vízbázisú készítmény formájában is, persze tudni kell, hogy az alkalmazás és a tartósság tekintetében azért vannak különbségek a két fajta között. A fenyőbútorokat azonban sok esetben érdemes poliuteránnal lezárni, mert ez megvédi a fá az elhasználódástól, a karcosodástól és a bemélyedésektől.
Melyik a jobb: az olajos vagy a vízbázisú poliuterán?
A döntés, hogy az olaj alapú vagy vízbázisú poliuteránt használjuk-e, nagymértékben függ az adott projekttől. A fenyőbútoroknál az olaj alapú poliuterán könnyebben alkalmazható és kevésbé folyós, mint a vizes, így áltlaában két-három réteg elegendő ahhoz, hogy megvédjük a fenyőbútorunk felületét. Azonban fontos azt is látni, hogy az olaj alpú készítmények igen érzékenyek az ecsetvonásokra, könnyebben hagynak nyomot, emellett elég sok időt vesz idénybe, amíg megszáradnak, így nehéz kivédeni mellettük az olyan hibákat és sérüléseket, mint a por okozta felületrongálódások.
Tippek:
-Ha a poliuteránt függőleges felületeken alkalmazzuk, akkor előfordulhat, hogy a folyadék futni vagy csöpögni kezd. Legyünk tudatában ennek, ha a poliuteránt alkalmazni kezdjük és elkerülve az ebből fakadó problémáat, ügyeljünk arra, hogy a lehető legvékonyabb rétegben vigyük fel ezt a készítményt. Ha mégis előfordul a futás, akkor azt egy ruhával érdemes visszatörölni vagy egy éles borotvapengével levágni, majd a felületet újracsiszolni.
Hogyan határozzuk meg egy kanapé minőségét?
Gondolkodtunk már azon, hogy miként is lehet meghatározni egy kanapé minőségét? Nagyon fontos, hogy mélyebbre ássunk, mint maga a látvány, éppen emiatt lehet az, hogy közel azonos kanapék ára meglehetősen eltérő lehet. De mégis mi lehet az a titok, ami meghatározza a kanapék minőségét?
A keret, a háttámasz, a töltelék, illetve sok más minden meghtározza, hogy a kanapé milyen szintű kényelmet tud adni, illetve, hogy képes-e megtartani az alakját és a stabilitását az elkövetkező években is. Íme néhány tipp, amivel meghatározhatju, hogy a kanapénk jó minőségá, strapabíró lesz-e.
A váz
Az, hogy milyen hosszú ideig tart a kanapé élettartama, illetve, hogy mennyire képes megtartani az alakját, nagymértékben függ a kerettől. A magas minőségá kanapé mindig stabil, erős keretre épül. A legjobb keret mesterségesen szárított keményfából készül el. A folyamat során a faanyagot, például a fenyőt egy kemencébe teszik, amely során eltávolítják a fából az összes nedvességet, ez pedig lehetővé teszi, hogy megtartsa az alakját és, hogy stabilitást nyújtson hosszú időn át. A nyers fából készült keret zsugorodhat vagy repedhet, ezenfelül a túl sok görcsöt tartalmazó fánál is fennáll ez a probléma.
Fontos kiemelni még azt, hogy a minőség nem egy olcsó mulatság, azonban a jó minőségá kanapé sokkal kényelmesebb és sokkal több évig képes megőrizni a minőségét, éppen ezért megéri nagyobb összeget belefektetni.
Ha a fenyővel szeretnénk dolgozni
A fenyő az egyik leggyakoribb faanyag, ami ma a kiskereskedelmi forgalomban is elérhető. Amikor a fenyőkből szeretnénk valamit létrehozni, akkor sokféle faj közül lehet választanunk, azonbn sokszor hajlamosak vagyunk egy kalap alá venni oket és gyakorlatiasan megközelíteni a kérdést. Pedig bizonyos bútorokhoz finomabban megmunkálható fenyő alapanyagra van szükség, míg másokhoz a durvább, rusztikusabb darabok passzolnak.
Persze a fenyőnek is megvannak a maga korlátai, mégis elmondhatjuk, hogy igen sokféle lehetőséget ki lehet belőle hozni. A fenyő egy stabil faanyag, ami különösen kedvelhető amiatt, hogy antik hatású bútorokat is létre lehet belőlük hozni. Nem mellesleg fontos megjegyezni azt is, hogy ez a leginkább tisztelt faalapanyag, pontosan azért, mert sokkal stabilabb, mint a népszerű keményfák némelyike, például a juhar vagy a cseresznye.
A fenyők jellemzően kétfajta színben elérhetőek. Vannak a sárgásabb árnyalatú fajták, illetve a fehér fenyő alapanyagok is jellemzőek. A sárgás fenyők kissé nehezebbek, mint a fehérek, ezeket nehezebb is vágni, azonban fantasztikus eredményeket lehet vele elérni, ha helyesen használjuk. De ha még sohasem dolgoztunk fenyővel, akkor érdemesebb a fehér fajtákkal kezdeni.
Tudnunk kell, hogy a fenyő hajlamos karcolódni és horpadni, tehát könnyen sérül. Illetve a borovi fenyők kissé nedvesebbek is, mint az optimális helyzet, így ha nincsene megfelelően kiszárítva, akkor bizony nagyon gyorsan sérülhetnek. Azt is tudni kell, hogy a borovi fenyő a megmunkálás után is erősebben reagál a helyi örnyezeti hatásokra, éppen ezért jobb olyan helyre készíteni, ahol nem éri tűző nap, illetve ahol nem kap túl sok nedvességet és hőt.
Miért érdemes bútorossal készítetteni a fenyőbútorunkat?
A fenyőbútorok egy elegáns otthon berendezésére kiválóan alkalmasak, arról nem beszélve, hogy az egyik legjobb befektetésnek tűnnek, mivel a fenyő tartós és időtálló szépséggel bír. Nem véletlen, hogy ma a fenyőfa olyan népszerű a bútorgyártók körében, hiszen az már egyre inkább világos az emberek számára, hogy a fenyőbútorok az otthont elegánssá és széppé teszik. Persze a fenyőbútorokat is érdemesebb kiskereskedőktől beszerezni, mert így még jobb minőségű bútorhoz juthatunk.
Az egyértelmű, hogy a tömör fenyő számít a legjobb faanyagnak. Ez részben tartósságának és stabil megjelenésének köszönhető. Az pedig szintén rnedkívül előnyös, hogy számos fenyőbútor közül lehet választani. Minden stílus gazdagítja a szoba megjelenését, mivel mindegyiket ügyes és tapasztalt kézművesek terveztek, akik a végsőkig igyekeznek a tökéletes formát megalkotni. A mesterek hagyományos módszerekkel építik egyedivé és elragadóvá ezeket a darabokat. Ennek köszönhetően ezek a csúcsminőségű és tömör fenyőbútorok minden igényünket és követelményünket kielégíti. A bútorossal készített fenyőbútort úgy lehet kialakítani, hogy az a legjobban illeszkedjen az otthonunkba, illetve, hogy legjobban megfeleljen az életmódunknak. Így ha nem nagy bútoráruházból rendeljük az adott fenyőbútort, akkor teljesen a saját elképzeléseinknek megfelelő darabot lehet elkészíttetn.
Trükkök a fabútor vásárlásához
A fabútorok az esetek nagy részében igen jó minőségá darabok, amelyek számos különböző formában, anyagban beszerezhetőek és, amelyek különféle funkciókat tölthetnek be. A fából készült bútorok mindig egy jó befektetésnek számítanak, mivel azokat hosszú időn át lehet használni. Azonban nagyon fontos, hogy egy csomó szempontot végigvegyünk a vásárlás előtt, mivel máskülönben lehet, hogy csak a pénzünket pazaroljuk. Az alábbiakban közzéteszünk néhány tippet, amit érdemes követni, ha fenyőbútort vagy ha egyéb fabútort vásárolunk.
Anyag
Sok fajta erdőből szerzik be a fából készült bútorokhoz szükséges anyagokat. Azonban előfordulhat, hogy sima furnérlemezbe vagy pozdorjába futunk bele, ami nem fából, hanem faaprítékból készül, amit összetömörítenek lappá. Bár ezek a bútorok nagyon olcsóak és könnyen hordozhatóak (áltlaában lapra szerelve árusítják őkez) mégis fontos tisztában lenni azzal, hogy nem túlságosan tartósak. A tömör fával összehasonlítva forgácslapok hajlamosabbak a törésekre és a horpadásokra. Ezek könnyebben sérülnek a víz hatására is. A tömörfa bútorok azonban tartósabbak, így a fenyőbútor is. A tömörfabútorokat két csoportba osztják: vannak a lombos fából és a nem lombhullatókből, fenyőkből készült bútorok. A keményfák közül leggyakrabban a tölgyet, a kőrist, a diót, a cseresznyét, a juhart és a mahagónit használják fel a bútorok késítéséhez, melyek közül a tölgy a legkeményebb és legnehezebb. Ha könnyebb és karcsúbb bútorokra vágyunk, akkor viszont az olyan puhafák lesznek számunkra az ideálisak, mint a ciprus, a cédrus, a fenyő és más örökzöldek.
A fenyőbútor előnyeiről - megint
Ha megfizethető és elegánsnak látszó bútorokat keresünk, akkor a fenyő lehet a legjobb választás. Ez olcsóbb, mint a legtöbb más, fából készült bútor, illetve kész és félkész állapotban is megvásárolhatóak. A fenyőfa bútoroknak rengeteg előnyük van, amiket most újra egybeszedünk.
Először is a fenyőnek van egy természetes világos színe, amiben a sötétebb, barnásabb színű görcsök és erezet nagyon szépen mutat. Ha használtan szerezzük be a fenyőbútort, még ez a kontraszt akkor is megjelenik a bútorban, aminek hatására pedig minden szobában tökéletesen mutatnak ezek a darabok. A fenyőbútor kellemesen rusztikussá és otthonossá teszi a lakókörnyezetet. Arról nem is beszélve, hogy a fenyőbútornak sokáig kellemes illata van, amit szintén sok bútorvásárló értékel benne.
A fenyőbútor ezenfelül mindenféle lezárást lehetővé tesz, rugalmasságot adva a tervezőknek és a jövőbeli felhasználóknak ezzel. Leggyakrabban persze festeni, lakkozni és pácolni szokták a fenyőbútorokat. Ha úgy döntünk, hogy lezáratlan fenyőbútort vásárolunk, akkor nagyon fontos, hogy a megfelelően lecsiszoljuk a felületet, mielőtt dolgoznánk rajta. Ezután azonban már a gyerekek kezébe is adhatjuk a festéket, hogy saját bútorukon szabadon kiélhessék kreativitásukat. A fenyőbútort egyébként sokkal egyszerább lezárni, mint más fabútorokat.
Hogyan gondoskodjunk a fenyőbútorunkról?
A fenyő puhafa, éppen ezért igen népszerű a bútorkészítésben. A fenyő alapanyag viszonylag olcsó és megfizethető. Egyedülálló vonzerejét a csomók és kisebb repedések adják, gyönyörű, világos, aranysárga színe miatt pedig sokféle stílusú otthonba be lehet illeszteni. Gyakran használják gyerekszobákban, irodákban és családi szobákban is. A fenyő megjelenését nagymértékben befolyásolja a külső hőmérséklet, illetve a páratartalom, esetenként zsugorodni vagy duzzadni kezd. A fenyő ezenfelül nagyon fogékony a foltokra és a karcolásokra is. A fenyőbútor kiváló azok számára, akik szeretik a természetes megjelenésű és hangulatú bútorokat, és akik képesek arra, hogy megfelelően gondoskodjanak egy ilyen igényes bútorról.
Mivel a fenyőbútor azonnal reagál a hőmérsékletre, ezért ne rkjunk mellé hősugárzót vagy fűtőventillátort, illetve soha ne tegyük olyan helyre, ahol közvetlen napfény érheti. A hő és a napfény hatására a fenyőbútor összezsugorodik és különféle karcolások, repedések jelenhetnek meg rajta, amelyek nemcsak csúnyán néznek ki, hanem, melyek rontják a szekrények és a polcok stabilitását, illetve pontos illeszkedését is. A legjobb, ha a fenyőbútor egy olyan helyre kerül, ahol állandóan ugyanaz a hőmérséklet éri.
A nagyon meleg vagy túl hideg környezet közvetlenül hatást gyakorol a fára, ezért ez nem szerencsés. Ezek a hatások nyomot hagynak a fán idővel, a felületet megrongálják, ami így piszkosnak fog tűnni. Nagyon fontos, hogy mindig használjunk tányéralátétet, ha valamit rátennénk a fára, mert így meg lehet előzni a különféle foltokat és karcolódásokat.
A fenyőbútor előnyeiről - megint
Ha megfizethető és elegánsnak látszó bútorokat keresünk, akkor a fenyő lehet a legjobb választás. Ez olcsóbb, mint a legtöbb más, fából készült bútor, illetve kész és félkész állapotban is megvásárolhatóak. A fenyőfa bútoroknak rengeteg előnyük van, amiket most újra egybeszedünk.
Először is a fenyőnek van egy természetes világos színe, amiben a sötétebb, barnásabb színű görcsök és erezet nagyon szépen mutat. Ha használtan szerezzük be a fenyőbútort, még ez a kontraszt akkor is megjelenik a bútorban, aminek hatására pedig minden szobában tökéletesen mutatnak ezek a darabok. A fenyőbútor kellemesen rusztikussá és otthonossá teszi a lakókörnyezetet. Arról nem is beszélve, hogy a fenyőbútornak sokáig kellemes illata van, amit szintén sok bútorvásárló értékel benne.
A fenyőbútor ezenfelül mindenféle lezárást lehetővé tesz, rugalmasságot adva a tervezőknek és a jövőbeli felhasználóknak ezzel. Leggyakrabban persze festeni, lakkozni és pácolni szokták a fenyőbútorokat. Ha úgy döntünk, hogy lezáratlan fenyőbútort vásárolunk, akkor nagyon fontos, hogy a megfelelően lecsiszoljuk a felületet, mielőtt dolgoznánk rajta. Ezután azonban már a gyerekek kezébe is adhatjuk a festéket, hogy saját bútorukon szabadon kiélhessék kreativitásukat. A fenyőbútort egyébként sokkal egyszerább lezárni, mint más fabútorokat.
A fenyő a legjobb fa a bútorok építéséhez?
A finom bútorok és a szekrények készítői évszázadok óta ismertek és sokszor tudjuk, hogy számukra a tökéletes választás a fenyő volt, hiszen ebből készítették el legjellegzetesebb bútoraikatz. Nem nehéz elképzelni, ahogy a kemény, durva kezek mesterien és finoman siklottak ezeken a megmunkált darabokon, hogy milyen gonddal érezték az erezetek és görcsök szabályos mintázatát, illetve, hogy micsoda gondossággal munkálták meg a fenyőbútorokat. Ma persze a legtöbb esetben már nem ilyen bútorokkal találkozunk, viszont ha szerencsések vagyunk, akkor belefuthatunk még egy-egy antik darabba, amelyek szintén fenyőből készültek és nagyszeráen kiállíták az idő próbáját, hiszen továbbra is igazán tartósaknak mondhatjuk tőket. fenyő azonban ma is stíbilitást kínál, illetve szépséget és sokoldalúságot, éppen ezért nehéz mérkőzés, amikor el kell döntenünk, hogy mégis melyik fa lenne a legideálisabb a bútorainkhoz.
A fenyő egy könnyű, krémszínű puhafa, aminek abszolút természetes színe van fajtól függetlenül és a termesztés helyétől függetlenül. A mintázata, erezete általában szélesebb és szálkamentes, mint a többi minőségi faanyag esetében. A fenyő azonban nem tűnik fontoskodónak, mint a tölgy vagy unalmasnak és simának, mint juhar. Amikor a mesterember kezébe kerül a fenyő, akkor ezerféle stílust tud belőle megvalósítani, kezdve a modern daraboktól, a rusztikusokon, a klasszikus francia darabokon át egészen az egyedi és a klasszikus stílusokon keresztül.
Hogyan határozzuk meg a fabútor minőségét?
A fabútorok minőségét nem olyan nehéz meghatározni, és nem kell szakértőnek lenni ahhoz, hogy el tudjuk dönteni, hogy eldöntsük, hogy valóban értékes fenyőbútorral van dolgunk. Mindössze annyit kell tennünk, hogy megnézzük az anyagát, a szerkezetét és a lezárást az adott fenyőbútornak és így könnyedén meg lehet állapítani, hogy mennyi ideig lesz az adott bútor hű társunk. Ezenfelül az is segít, ha megismerjük azt is, hogy az egyes faanyagok milyen típusú bútorokra alkalmasak.
A fa forrása
A bútorok különböző típusú fákból készülnek, amiket három fő csoportba sorolhatuk: kemény, puha vagy mesterséges. A fa fajtája az egyik olyan tényező, ami meghatározza, hogy a bútorok mennyi ideig fogják bírni, illetve, hogy miként fognak boldogulni a korral. Általánosságban elmondható, hogy a minőségi bútorok keményfából készülnek, amely általában lombhullató fákból származnak, mint például a tölgyből, a juharból, a mahagóniból, a dióból, a cseresznyéből és a nyírből. Ezeket a fanyagokat elsőként levegőn, majd mesterségesen is szárítják, hogy eltávolítsák belőlük az összes nedvességet. Az örökzöld fenyők, mint például a vörösfenyő vagy a cédrus puhafák. Ezekből szintén igen jó minőségű bútorok készülnek, de mivel ezek hajlamosabbak a karcolásokra, illetve a horpadásokra, ezért sokkal több odafigyelést és gondoskodást igényelnek. Ma a tömörfa bútorok azonban nagyrészt a múlté, sokkal gyakoribbak a furnérból, a mesterséges alapanyagokból készített bútorok.
Persze nem kell, hogy ezt az alapanyagot azonnal másodrangúnak tekintsük, hiszen ezek is lehetnek erősek, ráadásul biztos, hogy nem fognak karcolódni, horpadni vagy vetemedni. A mesterséges anyagokból készült bútorok is lehetnek stabilak, tartósak és rendkívül vonzóak.
A fenyőmag előnyei
A fenyőmagot hagyományosan a forradalom előtti Oroszországban azért fogyasztották, hogy mindenféle gyomor- és bélrendszeri problémát gyógyítsanak vele. Mivel a fenyőmagnak alacsony az égési hőmérséklete, ezért a fenyőmagból készült olajat nem igazán hasnálják főzésre, azonban kiválóan alkalmas az elkésített étel meglocsolására. A fenyőmagnak számtalan egészségügyi előnye van, többek között képes enyhíteni a gyomorfájdalmakat, a fekélyt, illetve csökkenti a fogyókúrázók étvágyát is. Persze fontos tistában lenni azzal, hogy a fenyőmag csak kiegészítő terápia lehet, ugyanis nem képes helyettesíteni a hagyományos orvosi kezeléseket semmilyen konkrét egészségügyi probléma esetében.
Antioxidánsok
A fenyőmag vélt egésségügyi előnyei leginkább annak köszönhető, hogy magas koncentrációban tartalmaz az olaja antioxidánsokat. Egy 2008-as tanulmány szerint, ami a Journal Food Chemistryben jelent meg a fenyőmagolajban olyan értékes antioxidánsok vannak jelen, amelyek képesek igen hatékonyan semlegesíteni a szabad gyököket a szervezetben. Az University of Maryland Orvosi Központja kimondja, hogy ezek az antioxidánsok potenciálisan megakadályozzák a szabad gyökök és a oxidáció károsító hatásait, amelyek megjelenhetnek a test szöveteiben és az artériákban is.
Fontos persze tisztában lenni azzal, hogy a fenyőmagolaj csak és kizárólag akkor hatásos, ha azt a megfelelő terápiába illesztve használják. Önmagában ugyanis lehet, hogy nem elegendő ahhoz, hogy teljesen kivezessen minket egy-egy betegségből.
A fenyőgyanta használata
Csakúgy, ahogy számos fenyőfajtát ismerünk, fenyőgyantából is sokféle létezik. Patricia Davis, aromaterapeuta azt magyarázza könyvében, hogy az alapvető fenyőolaj tulajdonságai némiképpen eltérnek a különlegesebb fajok esetében. A legtöbb gyantát a skót és a tenger mellett élő fajok termelik. A terapeuta figyelmeztet arra is, hogy a törpefenyő gyantáját érdemes elkerülni, hiszen az veszélyes olajnak minősül. Ráadásul fontos az is, hogy a fenyőgyantát mielőtt bármilyen gyógyászati célra vagy illóolajként használnánk fel, érdemes egy orvoshoz vagy hitelesített aromaterapeutához fordulni, aki majd dönt a megfelelő használati módokról.
A hörgő fertőzései
A fenyőgyanta tulajdonságai közé tartozik, hogy egyszerre antibakteriális szer és fertőtlenítő anyag. Ezeknek köszönhetően igen hatékonyan képes kezelni a fertőzéseket, az aromaterapeuták gyakran alkalmaznak fenyőgyantát, hogy segítsenek leküzdeni az lsó légúti fertőzéseket, például a bronchitist.Az University of Maryland Orvosi Központja áttekintette fenyőolaj és a bronchitissel kapcsolatos kutatásokat, és arra a következtetésre jutott, hogy léteznek olyan tudományos vizsgálatok, melyek alátámasztják, hogy a fenyőolaj képes harcolni a hörgők gyulladásaival szemben. Patricia Davis megjegyzi, hogy amellett, hogy a fertőzés elleni küzdelemben számos előnyt fejt ki a fenyőolaj, ez úgy is működik, mint egy köptető, mivel segít felszakítani a nyálkát, illetve a tüdőben leragdt váladékot is a felszínre hozza. A fenyőgyanta beinhalálása a legjobb módja a használatnak. Adjunk hozzá két csepp fenyőolajat két csésze gőzőlgő vízhez, majd ezt lélegezzük be csukott szemmel, hogy az irritációt elkerüljük.
A fenyőbútorok festése
A fenyőbútorok házilag történő festése komoly odafigyelést igényel, éppen ezért fontos óvatosan és körültekintően eljárni, mert csak így kaphatunk tőkéletes eredményt.
Először is fontos odafigyelni arra, hogy a festeni kívánt fenyőbútoron elvégezzük a szükséges csiszolást. Ez nemcsak abban segít, hogy a fenyőbútor felülete egyenletes legyen, ezáltal a festékréteg is egyforma mennyiségben tapadjon meg, hanem abban is, hogy a festék pigmentjei mélyen bekerüljenek a csiszolással felnyitott pórusokba, így egy mélyebb, testesebb árnyalat érhető el. Persze a csiszolással is óvatosnak kell lennünk, ne dörzsöljük túl erősen, mert így lapos hegyek és barázdák jelenhetnek meg a fenyőbútor felületén.
Fontos az is, hogy festés előtt mindig alaposan tisztítsuk meg a fenyő felületét egy ronggyal, mert ha egy kevés por vagy kosz marad a felületen, az bizony a festés után is látszani fog.
A fenyőbútor festése előtt helyezzünk a földre újságpapír vagy egy műanyag fóliát, hogy a lecsöpögő festéket később könnyen fel lehessen takarítani.
A legjobb, ha a fenyőbútort két rétegben festjük le, mert így kaphatunk egyenletes felületet és így fogja a festék teljesen befedni a fenyőbútor rétegeit. Azonban arra is fontos figyelni, hogy egy-egy réteg felvitele között várjunk legalább 24 órát, mert csak így biztosít5ható a teljes száradás. A festés után is hagyjuk a fenyőbútort egy napig száradni, csak azután állítsuk vissza a helyére.
A rusztikus fenyőbútorokról
A fenyőbútorok biztosan a kedvencei lesznek azoknak, akik szeretik a klasszikus és rusztikus megjelenést. Az emberek azért kedvelik ezt a stílust, mert természetes és meleg hatást kölcsönöz az adott térnek, illetve rendkívül sokoldalúan lehet benne variálni a különféle bútorokat. A fenyőbútorok ráadásul sokkal olcsóbbak, mint a többi fabútor, éppen ezért érdemes elgondolkozni egy-egy darab beszerzésén. A fenyőbútorok a bútorgyártóknak is egy áldás, hiszen meglehetősen könnyű vele dolgozni és nagyon sokféleképpen lehet megmunkálni.
A fenyőbútor értékes és elegáns külsőt kölcsönöz minden otthonnak. Egy szilárd, viszont mégis könnyű darabról van szó, ami ellenálló a különféle környezeti hatásokkal szemben, ha megfelelően gondoskodunk róla. Éppen ezért a fenyőbútort nemcsak beltéri, hanem kültéri használatra is alkalmazhatjuk. A fenyőbútorokat könnyen lehet javítani is, mivel ez 100%-ban olyan fából készül, amit könnyedén lehet formázni és alakítani.
A fenyőbútor nagy előnye, hogy ezerféleképpen le lehet zárni: lakkozhatjuk, festhetjük, pácolhatjuk vagy akár viaszolhatjuk is. Nyilván hagyhatjuk befejezetlenül is a felületét, de ezt nem érdemes, mivel egy jó lezárással évekkel meghosszabbíthatjuk fenyőbútorunk élettartamát.
Nagyon sokféle fenyőbútor létezik tehát, de mégis, ami miatt az emberek leginkább a fenyőbútor mellett döntenek, az nem más, mint a rusztikus, klasszikus hatás elérése. Ha ilyen primitívnek tetsző bútort választunk, akkor egy természetes, nyugodt és megnyugttó környezetet hozhatunk létre.
A fenyőbútorok reneszánszukat élik
A fenyőbútorokhoz gyakran társul egyfajta rusztikus megjelenés és emiatt az emberek sokszor azt is gondolják, hogy ez egy rossz minőségű faanyag. Míg a bútorok, amelyek fenyőből készülnek, valószínűleg nem kerülnek annyiba, mint a keményfa bútorok, a cseresznye vagy juhar, ezért nem kell azt gondolni, hogy kevésbé jó minőségűá darabról van szó, hiszen ha egy fenyőbútorról megfelelően gondoskodunk, akkor évekig, évtizedekig megőrizheti pompáját. Éppen ezért nem véletlen, hogy ma már van egyfajta visszatérés fenyőbútorhoz, mivel ez megfizethető, viszont hasonlóan tartós, mint keményfa társai.
Ahogy megnézzük a különböző típusú fenyőbútorokat, azt találjuk, hogy ez világos, puhfa igen sokféle célra felhasználható, mivel készülhet belőle kanapé, ágykeret, ágyvég, konyhabútor, nagy szekrény és minden más is. Mivel puhafa, ezért nagyon könnyű vele dolgozni és alkalmas arra, hogy vágott, faragott és kialakított réseket vágjanak bele. Persze a puhaságával együtt jár az is, hogy hajlamosabb a karcolódásra, horpadásokra, azonban ezeket is el lehet kerülni egy kis odafigyeléssel.
Mivel a fenyőbútor természetes és nincs benne szintetikus anyag, ezért megfelelően védeni is kell. Fontos például, hogy le legyen zárva a bútor, mert így kevésbé sérülékeny. A viasz vagy a lakk növeli a fenyő védelmét, viszont megőrzi a bútor természetes szépségét. A fenyő réseit érdemes poliuteránnal kitöltetni lezárás előtt, mert így megvédhetjük a fenyőbútort a kiszáradástól.
A fenyőbútor erősségei a megszokottakon túl
A fenyőbútorok széles körben ismertek mint kiváló minőségű áruk, amelyeket viszonylag elfogadható áron be lehet szerezni. Legyen szó otthoni helyiségről vagy irodáról, a fenyőbútornak számos előnyét lehet találni, így sokféleképpen élvezhetjük ezeket a bútorokat. Az elsődleges pozitív aspektusai között ki kell emelni a fenyúbútor funkcionális jellegést. Ezek a fenyőbútorok ugyanis olyan textúrában és színben jelennek meg, amelyek jól mutatnak mindenféle környezetben. A fenyő nagyon semlegesszínben van jelen a természetben, ami nem túl mutatós ugyan, de van egy elegáns időtlensége. Ráadásul ha ilyen semleges formában túl egyszerűnek tartanánk a fenyőbútort, akkor még mindig van esélyünk arra, hogy befessük, ugyanis a fenyőbútorokat bármilyen színnel hatékonyan le lehet kenni.
A fenyőbútor másik erőssége a bútor értéke. Ez a fa sokkal olcsóbb, mint keményfa társai, ugyanakkor nem kevésbé hosszú az élettartama, hiszen ugyanolyan tartós is. Szóval biztosak lehetünk abban, hogy a fenyőbútorral jól választunk. És ne feledjük, hogy a bútorok kiválasztása során annak értéke és minősége a legfontosabb kérdés, a fenyőbútor esetében pedig ezek a tényezők nagyon pozitívak.
A fenyőbútor egy igen erős fa, ami képes ellenállni a kopásnak a különféle ökológiai körülmények között is. A fenyőbútor tehát még a gyerekszobában is jó választás lehet, ahol a kicsik gyakran kopogtatják a bútorokat a különféle játékaik során. Kicsi a fenyőbútorok esetében a horpadások és karcolások esélye is, ha a fenyőbútor felülete megfelelően le van lakkozva.
Tippek a fenyőbútor lezárásához 1.
Ha nem akarunk órákat tölteni egy épület vagy fafeldolgozó előtt, akkor van értelme annak, hogy a fenyőbútorunkat lezárjuk, ezzel is megvédve őt az idő károsító hatásaival szemben. Ráadásul fontos kiemelni azt is, hogy ha a frissen vásárolt fenyőbútorunkat otthon zárjuk le, akkor az sokkal minőségibb és egyedibb munka lehet, ami ráadásul időtállóbb is lehet, ha eléggé gondoskodóak vagyunk. Éppen ezért érdemes ezt a műveletet minden esetben otthon végezni, de a következő tippekre is nagyon fontos odafigyelni.
Alkalmazzunk mindig előkezelő balzsamot, waxot
A fenyőbútorok esetenként nehezen nyelhetik el a festéket, a lakkot és az egyéb felületkezelő anyagokat, éppen ezért ahhoz, hogy a lezárás után is egyenletes legyen és a megjelenése ne váljon foltossá, érdemes egy előkezelő anyaggal, kondicionálóval kezelni, hogy megelőzzük ezeket a foltokat. A fenyő, mivel puhafa, különösen igényli ezt a kezelést, ha utána azt szeretnénk, hogy a lezárás egyenletes, foltmentes legyen.
Gél alapú lezárás
A gél alapú foltkezelők is eléggé népszerűvé váltak az elmúlt években ha a fenyőbútor lezárásáról van szó. Használata nagyon egyszerű, egyszerűen csak fel kell kenni egy ronggyal a fenyőbútor felületeire, megvárni, amíg a fenyő magába szívja, majd le kell törölni. A kívánt mennyiség és az idő módosításával még mélyebb színt lehet elérni a fenyőbútoron, tehát ha tovább tartjuk fent a gélt, akkor sötétebb, mélyebb árnyalata lesz a bútornak. Néhány hátránya azonban van ennek a gélnek: nehéz foltmentesen felkenni, ezért érdemes vele óvatosan és körültekintően bánni.
Hogyan határozzuk meg egy fenyőbútor minőségét? 1.
A fenyőbútorok minőségét nem nehéz megítélni, nem szükséges, hogy szakértőket béreljünk fel erre a feladatra, hiszen csupán néhány dologra kell figyelnünk. A fenyőbútor minőségét nagyon könnyen meg lehet határozni az anyagából, az összeállításának minőségéből, illetve a lezárásából. Ha ezeket alaposan végigvesszük, akkor máris tisztában lehetünk a fenyőbútorunk minőségével.
A fenyőbútor
A bútorok különböző típusú faanyagból készülnek, amelyek között vannak puha- és keményfák, illetve egyéb mesterséges anyagok is. A felhasznált anyag pedig éppen egy olyan tényező, ami meghatározza, hogy az adott bútor (esetünkben a fenyőbútor) milyen hosszú élettartamú lesz, illetve, hogy mennyire fogja bírni az idő múlását.
Általánosságban azt lehet mondani, hogy a minőségi bútorok keményfából készülnek, amelyek leginkább a lombhullatóak közül kerülnek ki. Ezek a tölgy, a juhar, a mahagóni, a dió, a cseresznye és a nyír. Ezeket a faanyagokat a levegőn szárítják és az összes nedvesség eltávolítható belőlük még a feldolgozás előtt. Azonban ma már a puhafák, így a fenyő, a vörösfenyő és a cédrus is igen kedvelt alapanyagok, ezek között is meg lehet találni a jó minőségű darabokat, arra kell csupán figyelni, hogy esetenként speciális ellátást igényelnek, mivel könnyebben karcolódhatnak és könnyebben érhetik őket különféle sérülések. Ráadásul a fenyőbútorok sokkal könnyebbek és légiesebb hatásuk is van, ezért nem fogják túlságosan dominálni az adott helyiséget.
A fenyőbútor megmunkálása 1.
A fenyő az egyik leggyakoribb puhafa, ami ma már nagyon sok otthonban elérhető. Ha a fenyőt szeretnénk megmunkálni, akkor nagyon sok alfaj közül lehet válogatni. A fenyők mindegyike alkalmas arra, hogy feldolgozzuk, hogy bútorokt gyártsunk belőlük vagy más jellemzően finom famegmunkálásra használjuk fel.
Persze a fenyőnek is megvannak a maga korlátai, de azért valljuk be, elég jól lehet vele dolgozni. A fenyő stabil és az ősi természet hangulatát adja vissza, ezért nem véletlen, hogy napjainkban már sokkal népszerűbb, mint keményfa társai, például a juhar vagy a cseresznye.
Amerikában leginkább a keleti fehér fenyőt és a sárga változatokat kedveli,, Európában pedig a borovinak van nagy divatja, ami egy kicsit nehezebb és nehezebb is vágni, viszont egyesek szerint ha megfelelően bánunk vele, akkor abból fantasztikus eredmények születhetnek.
A fenyővel való munkálkodásnak csak két hátránya van: mivel puhafa, ezért könnyen karcolódhat vagy horpadhat. Másrészt pedig a fenyő kissé nedvesebb faanyag, mint a keményfák, éppen emiatt előfordulhat, hogy a helyi környezeti változásokhoz képest fog változtatni egy kicsit az alakján. Szerencsére ezeket a dolgokat is könnyedén lehet kezelni és néhány apró trükkel meg lehet óvni a fenyőbútorunk állagát és minőségét.
Tehát összességében elmondhatjuk, hogy a fenyővel való dolgozás előnyös nemcsak a gyártó számára, hanem akkor is, ha mi látunk neki a javításoknak, apróbb simitgatásoknak.
Top érv a fenyő hálószobabútor vásárlása mellett
Sok különböző érvünk lehet amellett, hogy miért válasszunk fenyőbútort, ha készen állunk arra, hogy új bútorokat vásároljunk a házunkhoz. A fenyőre régóta úgy tekintenek a mesterek mint kiváló választásra, amelyek nagyszerűen használhatóak az otthonokban. A fenyőbútor a hálószobában bármilyen típusú fenyőből készülhet a szoba stílusától függően, így még e téren sem kell kompromisszumokat kötnünk.
Természetesen egy hálószobától elvárjuk, hogy meleg és pihentető tér legyen, ahová a nap végén el lehet vonulni megpihenni és lenyugodni. Addig azonban, amíg a régi keményfa bútorok egy vagyonba kerülnek, a hálószobában sokkal olcsóbban is ugyanazt a hangulatot tudjuk előidézni a fenyőbútorral. A fenyőbútor ráadásul szabadon festhető, lakkozható és pácolható is, hogy elérjük vele a kívánt színt.
Ha azt szeretnénk, hogy egy világos és tágas megjelenést biztosítsunk a hálószobába, akkor hagyjuk a fenyőbútort természetes állapotában fényleni, anélkül, hogy festenénk vagy túl erősen lakkoznánk, mert a fenyő világos színének kösönhetően a háló is nagyobbnak fog kinézni. A fenyőben pedig az a legjobb, hogy ha megunjuk a színét, akkor könnyen alakíthatunk rajta ílésünk szerint.
A fenyőbútor a gyerek hálókban is nagyszerű választás lehet. A gyerek ugyanis kiválaszthatja kedvenc színeit, matricákat ragaszthat a bútorra, így varázsolva egyedivé az adott darabot.
Valóban a fenyő a legjobb, ha bútorról van szó?
A szép bútorokat készítők és azok használói már évszázadok óta tudják, hogy a fenyő tökéletes választás lehet akkor, ha valamilyen bútort szeretnénk belőle készíteni. Csak képzeljük el, ahogyan a mesterek durva keze végigsiklik ezen a fán és finoman megmunkálják, így olyan szépséget elérve, ami nem található meg más fafajta esetében. Ha elég szerencsések vagyunk ahhoz, hogy hozzájussunk egy antik fenyőbútorhoz, akkor látni fogjuk, hogy ez a faanyag is kiállja az idő próbáját. Ha ugyanis a fenyővel óvatosan bánunk, akkor akár évekig, évtizedekig is megőrzi a minőségét. Persze az új fenyőbútorok is stabilitást, szépséget, sokoldalúságot kínálnak, így biztosan meg fog felelni a mi igényeinknek is.
A fenyő egy könnyű, krémszínű puhafa, amelynek árnyalata a fenyő fajtájától is nagymértékben függ. Az erezete áltlaában szélesebb és szálkamentesebb, mint más fák esetében. Éppen ezért nem tűnik olyan ridegnek, mint a tölgy vagy unalmasnak és egyszerűnek, mint a juhar. Amikor egy mesterember kezébe kerül a fenyőbútor, akkor abból ő akár klasszikus, egyedi, modern vagy minimál stílusú bútort is el tud készíteni. Ritkán látunk ilyen sokoldalú faanyagot. Ezenfelül, ha hozzáadjuk a tényt, hogy a fenyőbútorok csomósak vagy erezetmentesek is lehetnek, biztosak lehetünk abban, hogy megtaláljuk azt a fenyőbútort, ami illik az otthonunkba, amitől az adott helyiség melegebbnek és otthonosabbnak fog kinézni, mint korábban.
A tökéletes belső tér kialakítása a fenyőbútorral
Amikor az emberek úgy döntenek, hogy újradekorálják otthonaikat, akkor sok esetben elfelejtik, hogy milyen sok múlik az apró részleteken. Az egyik ilyen tényező a berendezés, amit óvatosan kell megválasztani, ha azt szeretnénk, hogy egy szilárd, ugyanakkor barátságos, otthonos környezetet lehessen létrehozni, amely egyszerre klasszikus és kényelmes. A fenyőbútor ilyen szempontból jó választás, ha fel szeretnénk újítani az otthonunkat, éppen azért, mert ez kényelmes és intim légkört tud kialakítani, ahol a család és a barátok is jól érezhetik magukat.
A tökéletes otthon hangulatát persze nemcsak akkor lehet elérni, ha a nappalit ilyen intim közeggé alakítjuk, hanem fontos figyelni arra is, hogy a hálószobába is kerüljenek fenyőbútorok, éppen azért, mert nyilvánvalóan szeretnénk, hogy ott is egyfajta bensőséges hangulat fogadjon minket. Elvégre egy otthon akkor kényelmes és elegáns, ha mindegyik helyisége az. Ráadásul a hálószobában különösen fontos cél az, hogy a pihenést szolgálja a környezet, illetve annak bútorai. Ha ehhez hozzáadjuk, hogy a fenyőbútor akár évtizedekig tart, akkor az is tény, hogy nagyon sokáig nem kell később újrarendezni a lakásunkat.
Persze sokan még mindig azt hiszik, hogy a fenyőbútor korlátozza a választásaikat, mert a fenyőt egy régi, klasszikus berendezéssel társítják és azt gondolják, hogy a fenyőbútornak önálló személyisége van, amihez nehéz a többi bútort hozzáilleszteni. Azonban a fenyő nemcsak a klasszikus, hanem a modern otthonokban is jól mutat, annak a ténynek köszönhetően, hogy a fenyő eléggé rugalmas ahhoz, hogy egyedi formákat és lakberendezési megoldásokat lehessen vele megvalósítani.
Miért nagyszerű a fenyőbútor az otthonunkba?
A fenyőbútornak számos előnye van, de a legfontosabb a jelen gazdasági helyzetben valószínűleg az ára. Ez a legolcsóbb olyan fabútor, ami már minőségi, tehát nem egyszerű funérlemezből készül, viszont olcsósága ellenére igen jól néz ki. A fenyőbútorból ráadásul bármilyen típusú bútor készülhet, így az egész lakásban kihasználhatjuk előnyeit és megfizethető bútorokkal tölthetjük fel az egész lakást. Próbáljuk ki a fenyőbútort és kerüljük a funérlemezből készült társait, mert azok egyáltlaán nem strapabíróak. A tömör fenyőbútorok a többi fabútorhoz képes olcsóbb, viszont ugyanolyan hosszú ideig kitart mellettünk, így hosszú távon megtakarítást jelent a számunkra.
A tömör fenyőbútor évekig, évtizedekig társunk lehet. Ahhoz azonban, hogy ez a dolog adott legyen, alaposan körül kell néznünk a fenyőbútort gyártó cégek között, mert nagyon sok csalárd és hazug vállalkozás van már a piacon. Érdemes antik fenyőbútorokat vásárolni, mert ezek már bizonyították, hogy kiállják az idő próbáját.
A fenyőbútor különösen hasznos, mert halvány színű, így jól lehet keverni más színekkel, formákkal és anyagokkal. Jól működik a kisebb szobákban is, mert halványabb fáról van szó, így nem csökkenti le a térérzetet sem (ez az oka annak, hogy a kis szobákban gyakran mellőzik a sötét festést és kerülik a sötét bútorokat). A helyiség fényereje is fokozható a fenyőbútorral, éppen világosságából fakadóan. A sötét fabútor nyomasztóan néz ki a kis helyiségekben, de a fenyő minden térben jól mutat.
Az antik fenyőbútor fokozza otthonunk szépségét
A dekoráció körül megnövekedett tudatosság elvezetett az antik fenyőbútorok népszerűségéhez is. Ezek tulajdonképpen nem mások, mint új fenyőbútorok, amelyeknek egyedi megjelenést és antik külsőt kölcsönöztek.
A mai társadlaomban a vonzó bútorok szükségessé váltak a megfelelő beltéri díszítéssel együtt. Ebben az értelemben az antik fenyőbútorok választása egy igen jó megoldás. A lakberendezők is nagyon szeretik a fenyőbútorokat, mert ezekkel nagyon könnyen lehet fokozni az otthon szépségét.
Sokféle lehetősé áll a rendelkezésünkre, ha azt szeretnénk, hogy otthonunkat antik fenyőbútorral tegyük még szebbé. Különböző stílusok és modellek állnak a rendelkezésünkre, így a belső dekorációnak és az otthonunk stílusának megfelelően válogathatunk e fenyőbútorok között. Ha kíváncsiak vagyunk arra, hogy milyen típusú fenyőbútor illeszkedik a legjobban otthonunkba, akkor érdemes megkérdezni egy lakberendezőt, aki ebben a segítségünkre lehet.
Az antik fenyőbútorok legfőbb előnye, hogy bármilyen belső térbe jól illeszkednek, mégis egy teljesen új megjelenést képes adni bármilyen otthonnal.
Mivel a piacon már igen sokféle fenyőbútor áll a rendelkezésünkre, ezért meglehetősen nehézzé vált a választás közülük. Vannak, akik inkább a francia modelleket kedvelik, míg mások a viktoriánus antik fenyőbútorok mellett teszik le a voksukat. Az ázsiai stílusú bútorok is a rendelkezésre állnak. A különféle fenyőbútorok elegáns, bájos, esetleg fényűző megjelenést adnak a környezetünknek.
A fenyőbútor díszítése
Új bútorokat keresünk az otthonunkba? Ha nem, akkor érdemes megfontolni a már meglévő fenyőbútoraink dekorálását, felújítását. A következő rövid írásból kiderül, hogy miért is.
A fenyőnek számos előnye van más fabútorokkal szemben. Elsőként fontos megjegyezni, hogy a fenyőbútor sokkal olcsóbb, mint bármelyik más fabútor: tehát kedvezőbb az ára a juhar vagy tölgy bútorokhoz képest is. Ezenfelül van egy igen jó karaktere a fenyőbútornak. A fenyőn jól láthatóak a görcsök és az erezet, ami minden darabot egyedivé tesz. Tehát minden fenyőbútornak más hangulata lesz. Azonban ha nem tetszik a fenyő természetes megjelenése, akkor le lehet lakkozni, sőt még festeni is lehet, így lehetővé tehetjük, hogy minden szobában megfelelően nézzen ki.
De mit is érdemes keresni, ha fenyőbútort vásárolnánk? Először is meg kell keresni egy olyan darabot, ami nem sérült és nem kopott. Sőt lehet, hogy szeretnénk a görcsöket is, de azt nyilván nem szeretnénk, hogy annyi csomó legyen a fenyőbútoron, hogy annak a minőségében kár essék. A túl sok csomó gyengíti a fenyőbútorok stabilitását. Fontos megvizsgálni azt is, hogy a fenyőbútor nem szenvedett-e természetellenes károkat: mivel a fenyő puhafa, ezért nagyon könnyen horpad és sérül. Győződjünk meg róla, hogy jól tárolták a fenyőbútort, máskülönben ne vásároljuk meg.
A régi fenyőbútorunkat számos módon fel lehet díszíteni, hiszen jól mutat festve és lakkozva is, illetve mattra csiszolva vagy pácolva. Tehát ízlésünk szerint variálhatunk a felületével.
A fenyő egy időtlen fa a bútorokhoz
A bútorok vásárlása nem egy egyszerű feladat,a különösen, ha úgy döntünk, hogy valódi fabútort szeretnénk vásárolni. Számtalan órát kell ráfordítani, mire megtaláljuk a megfelelő bútort és sok esetben úgy kell hazamennünk, hogy nem eltünk rá a kedvencünkre. Azonban a fenyőbútorok közül olyan sokféle létezik, hogy bizonyára megtaláljuk számunkra az ideális darabot.
A bútorok számtalan változáson mennek keresztül az évek során, olyan gyorsan változnak, mint a divat és a zene. Ma már mindenféle stílusú és készletű bútort lehet találni, ami megfelelhet az ízlésünknek és a vágyainknak. A természetes fából készült darabok közül is egyre nagyobb a választék és még ma is sokan választják a fenyőbútorokat klasszikus jellegük és szívós voltuk miatt. Ráadásul a fenyőbútor sok-sok éven át hű társunk marad.
Ha szereted a fenyőbútor természetes megjelenését, akkor a legjobb, ha ezek közül választasz, mivel a fenyőbútor szép külsejű és mivel puhafa ezért igen sok mintázatot é formát meg lehet a segítségével valósítani. Ráadásul a fenyőbútor ugyaolyan jól mutat a hálóban, a fürdőben és a nappaliban is.
A fenyőbútor elegáns, rusztikus és időtlen megjelenést biztosít bármilyen helyiségnek, de modernné is tehető egy viaszolással vagy festéssel is akár. Az egyszerű, tiszta helyiségekben jól mutat a világs színű fenyőbútor, ezzel nyugodt és pihentető hangulatot lehet varázsolni a terekbe.
Használj olcsó fenyőbútort a háló dekorálására
Nem kell sok pénzt költeni, ha szeretnénk ferlújítani a hálószobánkat. A legolcsóbb módja ennek, ha befejezetlen bútorokat vásárolunk. Sok szobába hajlamosak vagyunk nehéz és sötét fabútorokat, ládákat, ágyakat és asztalokat vásárolni. Azonban ha ezek túlságosan elnyomnák a szoba hangulatát, akkor érdemes a befejezetlen bútorok mellett dönteni.
Kezdjük az éjjeliszekrénnyel. Sok éjjeliszekrény van a piacon, de én azt gondolom, hogy érdemes fenyőbútort beszerezni, mivel ezeket sokféleképpen le lehet zárni, ráadásul sokkal olcsóbbak is, mint a keményfa bútorok.
Ha könnyebb kivitelt szeretnénk elérni, akkor a legjobb megoldás a világos lezárás a fenyőbútor esetében. Egy ilyen világosabb “folt” jól fog mutatni akkor is, ha a többi bútorunk túl sötét. Sőt dönthetünk úgy is, hogy az összes fenyőbútorunkat átfestjük egy teljesen más színre.
Persze az is fontos, hogy az olcsóbb szekrények minőségét alaposan ellenőrizzük a vásárlás előtt. Vannak a piacon ugyanis olyan termékek, amiket ragasztóval dobtak össze, így azok rövid idő alatt szétesnek. Éppen ezért fenyőbútor vásárlásakor is meg kell győződni arról, hogy a bútorok alaposan összeszögeltek. Meg kell nézni, hogy a szekrény hátolja nem egyszerű funérlemezből készült-e, illetve, hogy a fiók alja is vastag anyagból van-e elkészítve, mert máskülönben nem lesz képes bizonyos dolgok tárolására.
Vásárlási tanácsadó - fenyőbútor
Ha azt szeretnénk, hogy a fenyőbútorunkkal jól járjunk, akkor érdemes figyelembe venni néhány dolgot:
-minőség: a tölgyfa bútorokhoz hasonlóan a fenyő híres időtlen minőségéről. Ha tehát úgy döntünk, hogy fenyőbútort vásárolunk, akkor érdemes olyat választani, amivel később is szívesen találkozunk, mivel egy időtálló és mindig szilárd bútorodarabról van szó, amit még akár több generáció is használhat.
-változtatosság: a fenyőbútor különböző mintákban, méretekben és színekben vásárolható meg.
-sokoldalúság: a fenyőbútor esetében érdemes tudnunk, hogy pontosan milyen jellegű bútort szeretnénk. A lehetőségek tárháza határtalan, mivel festéssel, lakkozással is személyre leet szabni a fenyőbútorokat.
Történelem, stílusok
A fenyőbútorokat mindig is erősnek gyártották, ráadásul ennek megjelenése sohasem veszíti el eleganciáját. Mi több, igen sokféle lehetőségünk van, ha fenyőbútort vásárolnánk, hiszen könnyű vele dolgozni, éppen ezért sokféle formát és alakot ki lehet belőle hozni. A fenyőbútor felülete ráadásul minden esetben egyedi a csomóknak, görcsöknek, erezetnek köszönhetően. A hagyományos stílusú fenyőbútorok inkább a sötétebb és hagyományos szobákban működnek jól, de a világosabb fenyőbútorok jól passzolnak a modern belső designhoz is. A festett fenyőbútor egy eklektikus, egyedi belső térben jól mutat és különösen vidám hangulatot kölcsönöz a szobának.
Miért érdemes fenyőbútort választani a hálóba?
Amikor úgy döntünk, hogy fenyőbútorral rendeznénk be az otthonunkat, akkor ez a tíous a hálószobára is kiváló lesz. A fenyő puhafa, ami világos színű és melegséget sugároz. A fenyőt könnyen lehet kezelni a gyártási folyamat során, hogy a legkülönfélébb felületeket alakíthassuk ki, így akár egy sötét antik kivitelű vagy egy befejezetlen, lezárt példányt is a magunkénak tudhatunk.
Mivel a fenyő egy sokoldalú fa, így könnyen lehet alakítani a különböző stílusú hálószobákhoz. Lehet belőle éjjeliszekrényt, szekrényt, öltözőasztalt, de még ágykeretet is készíteni. A fenyőágy egy természetes megjelenést kölcsönöz az egész helyiségnek. Sőt a fenyőbútorok ráadásul sokkal olcsóbbak, mint más fából készült bútorok, de mégis ugyanolyan tartósak.
A másik típusú előnye ezeknek a fenyőbútoroknak, hogy könnyen lehet keverni különböző stílusú elemekkel és mégsem fog a tér összefüggéstelennek kinézni. Ellentétben néhány más típusú fával, amiknél gyakran szükség van az elemek megfelelő kombinálására, a fenyőbútor esetében erre nincs szükség.
A fenyő gyakori fafajta, ami könnyen elérhető, ráadásul ma már egészen meg is fizethető. Ha hozzáadjuk ehhez még, hogy a fenyő puhafa, akkor hamar rájöhetünk, hogy miért olyan népszerű ez a típus. És ezek alátámasztják, hogy miért éri meg nekünk is fenyőbútort választani még a hálószobánkba is.
A fenyőbútor számtalan előnye
Valóban tömörfából szeretnéd elkészíttetni bútoraidat? Akkor tudod, hogy mi a különbség a fenyőbútor vagy egy cseresznyéből készült darab között? Ha nem, akkor nem vagy egyedül, hiszen a legtöbb ember úgy vásárolja meg ezeket a darabokat, hogy tisztában lenne az ár és a megjelenés közti kapcsolattal, illetve a bizonyos típusú fabútorok előnyeivel. Éppen ezért nem árt elkezdeni gondolkodni ezekről a dolgokról.
A fafajta az, ami meghatározza, hogy milyen erős lesz a bútorunk, mennyi ideig fog tartani és, hogy mennyire fog könnyen szétesni. Ezenfelöl a fa hatással lesz a bútoraink színére és megjelenésére, ha nem festjük. Ezen a ponton pedig különösen fontossá válik a különböző fsfajták közötti különbség.
A fenyőbútorok ma az egyik legnépszerűbb típusnak számítanak, így érdemes egy pillantást vetni arra, hogy miért lehet olyan sok ember számára vonzó ez a fa.
Esztétika
A természetes fenyő színe nagyon vonzó. Ez egy világosabb árnyalatú fa, amit le lehet ugyan festeni, mégis a legjobb, ha hagyjuk érvényesülni az erezetét. Ha megfelelően gyártották le, akkor a fenyőbútor egy nagyon vonzó fa lehet.
Tartósság
A fenyő egy erős fa, amivel így nagyon tartós bútorokat lehet létrehozni. Mindaddig, amíg megfelelően vigyázunk egy fenyőbútorra, az ki fog tartani mellettünk. Biztosak lehetünk tehát abban, hogy a fenyőbútor nem fog szétesni alattunk.
Ár
Természetesen számíthatunk arra, hogy többet fogunk fizetni egy fenyőbútorért, mint egy funérlemezből összerakott példányért, de érdemes erre áldozni, hiszen tartós, sokféle stílus kialakítható belőle és esztétikailag is magas minőséget képvisel a fenyőbútor.
Hogyan vigyázzak a fenyőbútoromra?
Mielőtt tisztáznánk, hogy miként is kell megóvnunk a fenyőbútor állagát hossz évtizedeken át, fontos néhány szót ejteni magáról az alapanyagról is. A fenyő egy természetes puhafa, ami még azután is lélegezni fog, miután bútor készült belőle. Éppen ezért fontos tisztában lenni azzal, hogy a fenyőbútor a későbbiekben is fog reagálni a páratartalom és a hőmérséklet változásaira. A görcsöknél kisebb repedések alakulhatnak ki, de a zsugorodás is előfordulhat. Ettől nem kell megijedni, a fenyő esetében ezek a szabálytalanságok csak erősítik az egyedi megjelenést.
Nagyon fontos azonban, hogy ne tegyük a fenyőbútort a fűtőtest mellé vagy tűző napfénybe. A fenyő egy természetes anyag és éppen ezért nagyon érzékeny a hőmérséklet változásokra. A fenyőbútorokat tehát ajánlatos oda helyezni a szobában, ahol nagyjából egyenletes a szobahőmérséklet és nem tapasztalható hirtelen hpmérsékletváltozás.
A fenyőbútorunk megóvása érdekében nagyon fontos, hogy sohase helyezzünk a polcaira meleg vagy hideg elemeket, mivel ilyen esetben ezek a tárgyak nyomot fognak hagyni a fenyő felületén.
Még a tisztítás esetén is oda kell figyelni, hogy milyen ruhával töröljük le a port. Vizes szivecsokat semmiképpen se használunk, mert azokból a fenyő felszívja a nedvességet, majd megduzzad és szétfeszül. Inkább csak száraz puha rongyot használjunk porolásra. Ne használjunk sohasem szapanos vizet vagy bármilyen kémiai vegyületet sem a fenyőbútor tisztítására. Kerüljük az aeroszolos spray-ket is. Ha bizonytalanok vagyunk még a fenyőbútor kezelésében, akkor minden esetben először csak egy kis felületét takarítsuk, hogy lássuk, hogyan reagál bizonyos módszerekre.
Tippek a fenyőbútor vásárlásához
Ha azt tervezzük, hogy új fenyőbútort vásárolunk, akkor számos kihívással szembe kell néznünk ugyanis olyan sokféle típus közül választhatunk, hogy elsőre nembiztos, hogy világos, hogy melyik mellett döntsünk. A fenyőbútort gyakran használják a bútorok készítésére, főleg a konyhabútorok és a hálószoba bútorok esetében népszerű. De mégis milyen típust érdemes megvásárolni?
Mit nézzünk meg egy fenyőbútoron?
Tudni kell, hogy a fenyőbútor némiképp olcsóbb, mint más fabútorok, különösen akkor, ha lezáratlanul vásároljuk meg, így népszerűsége érthető. Választhatunk festett, pácolt, lakkozott vagy polírozott fenyőbútorok közül. A fenyőbútorokon észrevehető görcsök és erezet minták egyedi megjelenést adnak a bútorunknak, de arra fontos figyelni, hogy a túl sok görcs gyengítheti az adott termék stabilitását. A fenyő jól kombinálható más fákkal, így olyan fenyőbútort is vásárolhatunk, amiben más típusú fa is helyet kapott. A fenyőbútorok ideálisak minden stílusú szobába, de leggyakrabban a rusztikus, idilli megjelenés miatt választják. Ha lezáratlan fenyőbútort vásárolunk, akkor még a lezárást is kedvünkre választhatjuk ki. Tehát összességében elmondhatjuk, hogy a fenyőbútor teljesen az egyéni igényekre szabható.
Mit kell keresni?
A minőségi fenyőbútorok nagyon eltérőek lehetnek. Bár a fenyő hajlékony, nem úgy, mint a legtöbb keményfa, mégis évtizedekig eltarthat, ha megfelelően választunk. Már szóltunk arról, hogy a görcsök vonzóak ugyan, de túl nagy mennyiségben gyengíthetik a bútort. Tudnunk kell azt is, hogy a fenyő akkor jó választás, ha állandó páratartalmú helyiségbe helyezzük, hiszen a hirtelen pára vagy szárazság miatt a fa megvetemedhet. A jól kialakított fenyőbútor sima, a falai függőlegesek. A kötőelemek tökéletesen illeszkednek és a fiókon gyorsan csúsznak a sínben.
A fenyőbútorok népszerűsége
Szinte minden típusú fából lehet bútort készíteni, de néhány közülök mindig is kedvelt volt szépsége miatt, tartósságának és funkcionalitásának köszönhetően. Az 1900-as évek előtt szinte minden bútor a közeli erdő fáiból készült, dióból, tölgyből, mahagóniból, rózsafából, gyümölcsfákból vagy fenyőből és ritkák voltak a funérlemezekből összeeszkábált darabok. Általában azokat a fákat részesítették előnyben, amik vonzóak és tartósak voltak vagyis az 1900-as évek előtt készült bútorokat mindig érdemes helyreállítani, mert értékük igen magas.
Sajnos azonban ezek a preferált faanyagok egyre ritkábbá és drágábbá váltak, a hagyományos kedvencek, a fenyőbútorok és más fabútorok fokozatosan kikoptak a középosztályból. Ma a legtöbb bútor bútorlapból és olcsó, kevésbé jó minőségű faanyagból készül. A fenyő és a több fa már a drágább kategóriát képviseli, azonban sokszor megéri rájuk áldozni, hiszen magasabb minőséget képviselnek.
A fenyőbútorok minőségét nagy mértékben meghatározza, hogy milyen típusú fenyőből készítették el az adott darabot. Vannak olyan esetek, amikor a fenyő minősége olyan gyenge, hogy a belőle készült bútort javíani sem érdemes, hanem el kell dobni Viszont, ha hozzájutunk egy jó állapotban lévő és viszonylag idős fenyőbútorhoz, annak regenerálására mindenképpen érdemes szánni, hiszen ez nagymértékben felértékeli az adott bútort. Érdemes alaposan megvizsgálni mindig az adott fenyőbútort és azonosítani az alapanyagot, hogy meghatározhassuk, hogy mit is érdemes kezdeni az adott bútorokkal.
Milyen fajta fenyőbútort válasszak?
Két fenyőbútor igen nagy különbség is lehet: a minőségűk, de az alapanyag is eltérő lehet. Egy fenyőbútor készülhet luc, borovi vagy vörösfenyőből is.
A borovi fenyő meleg színű, így igencsak barátságos hatást kelt. Ez a meleg szín idővel elegánsan sötétedik. A lucfenyő eredetileg sárgás színű, de idővel ennek az árnyalata is beérik. Néhányan sajnos igen lekezelően szólnak a lucfenyőről, azonban minőségben közel azonos szinten van, mint a borovi fenyő. Az egyes fenyőfélék között nem lehet úgy különbséget tenni, hogy egyik jobb, mint a másik. Bútorgyártásra egyaránt használnak borovit, luct és vörösfenyőt is. Mindhárom más tulajdonságokkal rendelkezik, de mindhárom kiválóan alkalmas bútorgyártásra.
Persze azt azért el kell ismernünk, hogy bizonyos hatásokkal szembeni ellenállóképességük eltérő, legkevésbé a luc tűri a környezeti hatásokat, míg a vörösfenyő igen jól tolerálja a nagyobb igénybevételt is. Persze elsősorban ízlésbeli kérdés, hogy ki melyiket tartja jobbnak vagy szebbnek. A manapság divatos antik parasztbútorok 99%-a lucfenyőből készült, néhánynak az életkora jóval meghaladja a 100 évet. Az alpesi vidékeken a borovi fenyő szinte eladhatatlan, mivel az ott élők számára a lucfenyő bír értékkel és csak a lucbútorokat tekintik ízlésesnek. Magyarország ennek az ellenkezője, lucfenyőből szinte kizárólag antik és parasztbútor kópiák készülnek.
Hogyan határozzuk meg egy fenyőbútor minőségét? 1.
A bútorok minőségét nem olyan nehéz meghatározni, ehhez nem kell szakértőnek lennünk. Mindössze azt kell megnéznünk, hogy milyen anyagból készült, milyen a struktúrája és hogyan lett lezárva. Az is segíthet, ha összehasonlítjuk egy másik bútorral.
Az alapanyag
A bútorok különböző fákból készülnek, ezeket három típusba lehet sorolni: kemény, lágy vagy mesterséges alapanyagok vannak. A fa típusa nagymértékben meghatározza, hogy mennyi ideig fog megmaradni a bútor épségben. Általánosságban el lehet mondani, hogy a minőségi bútorok keményfából készülnek, amik olyan lombhullató fák, mint a tölgy, a juhar, a mahagóni, a dió, a cseresznye és a nyír. Ha ezeket a fákat a levegőn kiszárítják, akkor egy igen erős alapanyagot kapunk.
A tűlevelű fák, mint a fenyő, a vörösfenyő és a cédrus puhafák. Ezek is jó minőséget képviselnek, de azt fontos tudni róluk, hogy nagyon kell rá juk vigyázni, mivel ezek hajlamosabbak a karcolódásra és a horpadásokra is.
Ma a tömörfa bútorok már nagyrészt a múlté. Még mindig találni ugyan belőlük, de gyakoribb olyan bútort találni, amiket rétegelt lemezből készítenek vagy mesterséges fából. Nem feltétlenül kell ezt az alapanyagot sem elutasítanunk, mert ezek is erősek, sőt nem fognak vetemedni sem, viszont fontos tudni róluk, hogy nem lesznek olyan tartósak, mint egy fenyőbútor vagy egy keményfából készült darab. Ezek a bútorok csak akkor számítanak magas minőségűnek, ha a felső rétegük kiváló minőségű alapanyagból készült.
Hogyan készül a fenyő alapanyag?
A fenyő egy könnyű, puha fa, ami az
egyik legelterjedtebb fajta Európában. A fenyőfából igen gyakran készítenek bútorokat, azonban igen hosszú folyamat eredménye, amíg a farönkökből használható alapanyag lesz.
Történelem
Leggyakrabban a borovi fenyőt használják fel a fenyőbútorok gyártásához, mivel ez a leggyakoribb fajta. A fenyő bútorként való felhasználása az 1700-as évekig nyúlik vissza, amikor el kezdték kivágni ezeket a példányokat és lovakkal vagy a víz segítségével elszállították a rönköket azokra a helyekre, ahol lapokat gyártottak belőlük. Később a szállítás felgyorsult a vonatoknak köszönhetően.
A modern fakivágás
A modern fenyővágás hasonló módon történik, mint a korai fakitermelés, viszont sokkal könnyebbé vált a technológiai eszközök fejlődése által. A fenyőnek áltlaában 20-100 évesnek kell lenni, amikor fel lehet használni bútorként. A kivágás után nagyon fontos a folyamatos újratelepítés, hogy állandóan biztosítva legyen az újratermelődés.
Lapfűrészek
A lapfűrészeket úgy tervezték, hogy a fenyőrönköket használhatóvá alakítsa át, így a kész alapanyagból már készülhet padló, deszka vagy bútor is. A fűrész lehántja a kérget és a rönköt lapokra vágja.
Panelek
A panelek különböző gépeket fognak egybe: a szalagfűrész négyzet alakúvá alakítja a rönköt és előkészíti, hogy később különböző formákat alakítsanak ki belőle. A következő eszköz segítségével ezt szelik szét különböző méretű táblákra, attól függően, hogy milyen módon kívánják felhazsnálni a fenyőt.
Hogyan takarítsuk fenyőbútorunkat?
A fenyőbútorok igen sokáig jól működnek és sok helyen megállják a helyüket, mivel a fenyő egy smeleges színű, tartós fa. Azonban nagyon fontos, hogy ezt a bútort is rendszeresen tisztítsuk, mint a többi darabunkat, mivel csak úgy fog évtizedekig gyönyürű maradni, ha a szennyeződéseket és a ráragadt felesleges anyagokat rendszeresen eltávolítjuk a fenyőbútor felületéről. Ahhoz, hogy megfelelően gondoskodhassunk a fenyőbútorunk tisztaságáról, néhány dolgot érdemes megfogadnunk.
Amire szükségünk lehet: porszívó, szöszmentes ruha, üvegedény,
Utasítások:
1. Keverjünk ki egy saját tisztítószert a fenyőbútorra. Három rész olívaolajat egy rész fehér ecettel egy üveg edényben alaposan rázzunk össze, majd ezzel a folyadékkal töltsünk meg egy spray-s tartályt és ezt használjuk a jövőben.
2. Lazán távolítsuk el a felületi port a fenyőbútorról egy szöszmentes ruha segítségével.
3. Fújjunk körülbelül 2 evőkanál házi tisztítószert a ruhára és dörzsöljük át a már pormentes fenyőbútorokat. A legfontosabb, hogy az erezet irányába dörzsöljük be ezt az anyagot. Hagyjuk, hogy a fenyő megszáradjon a levelgőn. Az ecetes-olajos keverék biztosítja a fenyő számára a mélytisztítást és a hidratálást, így a fenyőbútor sokáig megőrzi magas minőségét.
Tippek:
-Soha ne használjunk vizet a fenyőbútor tisztításához, mivel a nedvesség könnyedén behatol a kisebb, szinte láthatatlan repedésekbe, így képes arra, hogy szétfeszítse azokat. A repedések pedig egyik fenyőbútornak sem válnak az előnyére.
Gondoskodni a fenyőbútorról
A fenyőbútorokat általában nagy gonddal és odafigyeléssel alakítják ki, hogy nagyon sok éven át okozzanak számunkra örömet. Azonban ahhoz, hogy ez így legyen, nekünk is gondoskodnunk kell bútorainkról.
Elsőként fontos tudni, hogy egy jól karbantartozz olajozott vagy viasszal kezelt fenyőbútoron a különböző foltok csak ritkán jelennek meg, miközben ezek a megoldások erősítik a fenyőbútor természetes hatását.
A fenyőbútor nem igényel komoly karbantartást, ha minden esetben gondoskodunk róla. Ha ez nem történik meg, akkor a fa kiszárad, elvesízti színét és törékennyé válik. Persze fontos tudni, hogy a fenyőbútor alakja a páratartalom és a hőmérséklet függvényében változik. A hirtelen változásokat nem viseli jól, könnyen megduzzad vagy megreped, ezért tegyünk távol a közvetlen hő- és fényforrástól. Persze a kisebb repedések, görcsök teljesen természetesek, ettől nem kell megijedni, ez még nem tekinthető hibának.
A fenyőbútorok karcossá válthatnak, ha nem megfelelően lakkozták vagy viaszolták, ezért nagy figyelmet kell arra fordítanunk, hogy ha ezeket a műveleteket magunk végezzük, akkor mindig alaposan és pontosan járjunk el.
A tömörfa bútorok nagyon érzékenyek a páratartalomra, ezért csak olyan áruházból vásároljunk, ahol a levegő megfelelően száraz, mert csak így úszhatjuk meg, hogy már az áruházból kihozva duzzad vagy vetemedett fenyőbútorhoz jussunk.
Nagyon fontos, hogy a minőséget figyeljük és ne elsősorban az árat, mert a túl kedvező ajánlat sokszor becsapós lehet.
A fenyőbútor előnyei és hátrányai
A fenyőbútorok igen népszerűek manapság. Különböző típusú dolgokat vásárolhatunk ma már fenyőből, kezdve az ágyaktól, egészen az aszatalokig és székekig. Persze fontos, hogy mielőtt egy fenyőbútort vásárolnánk, hogy végigvegyünk annak előnyeit és hátrányait, hogy később megkíméljük magunkat a csalódásoktól.
A fenyőbútor előnyei
Számos érv szól amellett, hogy fenyőbútort válasszunk otthonunkba vagy az irodába. A legfontosabb előnye, hogy a fenyőbútor igen hatékonyan képes összhangba kerülni más típusú bútorral. Mivel a fenyő színe igen semleges, ezért szépen beleolvad a többi bútor összhangjába és nem lóg ki onnan.
Másik előnye, hogy a többi fabútorhoz képest lényegesen olcsóbb. Ez egy igen hasznos szempot, hiszen nem mindegy, hogy mennyit költünk az adott bútorra.
A fenyő egy igen erős fafajta. Azok, akik minőségi és tartós bútort szeretnének választani, mindenképpen a fenyő mellett döntsenek.
A fenyőbútorok hátrányai
A fenyőbútorok első és legfontosabb hátránya nem más, mint hogy elég gyakran jelennek meg felületén horpadások és kisebb karcolások, annak ellenére, hogy erős fafajtáról van szó. Vagyis nem érdemes olyan bútornak választani a fenyőt, ami nagy igénybevételre van tervezve. (pl. gyermek számára rajzolóasztal ne legyen fenyőbútor, mert a ceruzanyomok és egyéb eszközök